بک لینک (Backlink) چیه؟

یک “بک لینک” واسه یک سایت لینکیه که از سایتی دیگه میگیره. بک لینکها اثر زیادی در برجسته شدن یک سایت در نتایج موتورهای جستجو دارن. بهمین علته که بک لینکها در بهبود رتبه بندی سئو وب سایتها خیلی مهم درنظر گرفته می شن. موتورهای جستجو از فاکتورهای مختلفی واسه رتبه بندی وب سایتها در نتایج جستجوی خود استفاده می کنن. گرچه کسی دقیقا از اهمیتی که این موتورها به بک لینکها در زمان لیست کردن نتایج می دن خبر نداره، اما چیزی که ما شک نداشته باشین از اون باخبریم اینه که بک لینکها از اهمیت خیلی برخوردارن.

بک لینکها بایتسی طبیعی باشن، یعنی یک سایت نباید بشکل ساختگی دست به تولید بک لینک واسه خود کنه. همیشه کیفیت لینکها خیلی مهمتر از تعداد آنهاست.

مثال: سایت A واسه یک رستورانه و یک بک لینک از سایت B که یک سایت یا بلاگ معتبر در مورد غذاه میگیره. این لینک یک بک لینک مهم و طبیعیه که سایت A دریافت کرده.

بدلیل اهمیت بک لینکها، روشهای اشتباه زیادی بوجود اومده که مالکان سایتها واسه گرفتن بک لینک استفاده می کنن. بعضی از این روشها عبارتند از: خریداری بک لینک، شبکه های مبادله لینک، فروش بک لینکها و… . خیلی از این روشها به وسیله موتورهای جستجو پیشنهاد نمی شن. موتورهای جستجو معمولا ایندکس وبسایتهایی که مظنون به استفاده از اینجور روشهایی باشن رو حذف کرده و واسه این وب سایتها جریمه در نظر می گیرن.

بک لینکها رو بعنوان یک گفتگو بین وب سایتها در نظر بگیره.

مثال: یک وبلاگ نویس به نام “جون دو” یک مقاله خیلی جالب در مورد یک اتفاق ورزشی می نویسد. وبلاگ نویس دیگری به نام “سامانتا اسمیت” با مقاله جون دو مخالفه و مقاله ای درباره اون در یک مجله آنلاین می نویسد. اون لینکی به مقاله جون میده تا خوانندگان مقاله اش بتونن از هر دو دید آگاهی داشته باشن. مقاله جون یک بک لینک با ارزش بدست میاره. از سویی دیگه، با محبوب شدن مقاله سامانتا، خیلی وب سایتهای دیگه به اون مقاله لینک میدن. سایت سامانتا بک لینکهای جدید زیادی خواهد گرفت. گرچه که جون تنها یک بک لینک واسه مقاله اش داره، اما ارزش بک لینکش با بک لینکهایی که مقاله سامانتا میگیره افزایش پیدا می کنن.

شبکه جهانی وب یا به اختصار وب، شبکه ای از صفحات وبه که با هایپرلینکها (hyperlinks) بهمدیگرمتصل شدن. هر هایپرلینک به یک سند جدید باعث رشد کلی وب میشه. در این بین موتورهای جستجوگر واسه شما پیداکردن این صفحات رو آسانتر می کنن. صفحه وبی که به وسیله صفحات خیلی زیاد دیگری لینک شده، در بین صفحات با موضوع شبیه، با احترام و باارزش تر شناخته می شه. در مثال بالا مقاله جون از احترام بالایی بدلیل شروع کردن یک گفتگو و لینک شدن صفحات زیادی به همدیگه بهره مند میشه. پس بک لینکها فقط نه به خاطر کسب احترام واسه سایت بلکه بخاطر اهمیتشون واسه موتورهای جستجو و سلامت کلی شبکه جهانی وب مهم هستن.

آموزش ساخت بک لینک

جهت ساخت بک لینک واسه سایت مورد نظر خود می تونین از آموزش زیر استفاده کنین تا شاهد افزایش رتبه سایت خود در موتورهای جستجو باشین. این مقاله تمرکز اصلی خود رو روی آموزش ساخت بک لینک طبیعی قرار داده.

اول باید یک لیست کامل از کلمات کلیدی سایت به همراه صفحات لندینگ پیج جمع آوری شه.
لیست جمع آوری شده باید دارای ستون تاریخ و جایگاه فعلی کلمات کلیدی باشه تا بشه در طول زمان پیشرفت جایگاه رو اندازه گیری کرد.
حال طبق لیست وب سایتایی که قبلا جمع آوری شده و میتونیم از اونا بک لینک تهیه کنیم انتخاب و روزانه میتونیم تا 10 تا بک لینک به طرف سایت هدایت کنیم.
نحوه لینک دادن به سایت بدین صورته که در وب سایتایی که میشه نظر ثبت کرد بجای نام سایت، نام کلمه کلیدی مورد نظر نوشته می شه و بجای آدرس سایت، لندینگ پیج مورد نظر نوشته می شه.
بک لینکایی که از راه ثبت نظر گرفته می شه، باید یک نظر در مورد پست مورد نظر نوشته شه که وب مستر اون سایت نظر ما رو تا حد امکان تایید کنه.
در انجمنا و وبلاگا چون راه واسه قرار دادن لینک باز تره براحتی میشه قسمتی یا کل متن صفحه لندینگ پیج کپی شه و بعضی از کلمات کلیدی بصورت لینک به صفحه لندینگ پیج در ارتباط شه.
تا حد امکان از گذاشتن لینک در وب سایتایی که بصورت پاپ آپ باز می شن یا دارای مزارع لینک هستن ( بالای 100 تا لینک) خودداری شه.

بعضی انجمنا هستن که میشه از اونا لینک دریافت کرد ولی باید پستی که در انجمن قرار داده می شه جنبه تبلیغات نداشته باشه، به خاطر این باید در انتخاب نام پست و متن یک مقدار مثل دسته بندی پستای اون انجمن صورت پذیرد تا بتونیم بعد از اون بصورت زیر پوستی تعدادی از کلمات کلیدی پست رو به طرف لندیگ پیج خود هدایت کنیم.
در گرفتن بک لینک سعی شه در حد امکان عنوان لینک بصورتی باشه که بشه کلمه کلیدی سایت در اون استفاده شده باشه تا اینکه فقط یک لینک معمولی باشه و هیچ عنوانی نداشته باشه.
بعضی لینکا پس از اینکه قرار داده شد ممکنه چند روز طول بکشه تا تایید شن به خاطر این در اینطور مواقع زیر لینک معمولا می نویسد “در انتظار تایید مدیر” در اینطور مواقع روی لینکی که بصورت موقت درست شده و فقط ما میتونیم ببینیم نباید کلیک شه در غیر اینصورت لینکایی که همون لحظه تایید می شن رو واسه اینکه فرایند شناسایی اونا به وسیله گوگل سریعتر انجام شه رو میشه کلیک کرد تا صفحه سایت باز شه.
بعضی از سایتا جهت گرفتن بک لینک باید ثبت نام صورت پذیرد، در خیلی از مواقع از این ایمیلا صاحبان کار و کاسبی جهت ایمیل مارکتینگ استفاده می کنن به خاطر این باید یک ایمیل فقط جهت مقاصد گرفتن بک لینک و شبکه های اجتماعی درست شه.
سعی شه در بیشتر وب سایتایی که می خواهیم بک لینک بگیریم و نیاز به ثبت نام دارن از یک کلمه کاربری و رمز عبور برابر استفاده کنیم که بعدا بتونیم در صورت نیاز بیاد داشته باشیم و تغییرات احتمالی رو دید کنیم.
سعی شه بصورت ترکیبی به کلمات کلیدی سایت لینک داده شه مثلا اگه قراره روی سه کلمه کلیدی فعالیت شه در یک روز فعالیت نباید فقط روی یک کلمه خاص فعالیت کرد سعی شه در حد امکان از کلمات مختلف استفاده شه.
در صورتی که فهمیدیم یک بک لینک به اشتباه به طرف سایت هدایت شده و یا بعبارتی دارای امتیاز منفیه میتونیم از وسیله گوگل وبمستر واسه حذف اون بک لینک استفاده کنیم.
یکی از روشهایی که میشه به اون دلیل کرد که بک لینک مورد نظر دارای امتیاز منفی یا مثبته، استفاده از وسیله MOZه. جهت استفاده از این وسیله رایگان MOZ ، باید در سایت اون ثبت نام کرد بعد وب سایتی که می خواهیم از اون بک لینک بگیریم رو در اونجا کپی کنیم، اگه Spam Score اون برنگ قرمز بود نباید از سایت مورد نظر بک لینکی دریافت شه.
در وب سایتایی که به شکل نظر میشه بک لینک گرفت در حد امکان روی پستایی نظر داده شه که جدید بوده و زیاد قدیمی نباشن( مثلا واسه یکسال پیش)

ه دست آوردن بک لینک واسه سایت، بخش مهمی از هر راه حل سئو حساب می شه. بالا بردن تعداد لینکای سایت در سراسر وب می تونه روش خوبی واسه جذب ترافیک ثابت و پایدار به طرف سایت یا وبلاگ شما باشه. اما سوال اینجاست اگه نخواهیم بک لینک بخریم، چه کاری میتونیم انجام بدیم؟

جواب به این سوال خیلی راحت س!. شما می تونین این کار رو خودتون انجام بدین. همونجوری که می دونین خرید بک لینک نه تنها هزینه بره، بلکه ممکنه باعث جربمه شدن سایت شما شه. پس بهتره خودتون دست به کار شید. این فرآیند آنطور که تصور دارین، زمانبر و سخت نیس. در این مقاله ۱۰ مورد از ترفندها و نکاتی رو بیان می کنیم که می تونه بک لینکایی رو واسه سایت شما گرفت.

نکته: البته باید همین جا یادآور شوم که بعضی از نکات این مقاله، جزو روشای سئو کلاه سیاه حساب می شن. اگه می خواین با روشای پاک و سالم لینک بیلدینگ کنین، پیشنهاد می کنم راهنمای لینک بیلدینگ واسه افراد مبتدی رو که در ۷ فصل واسه شما عزیزان منتشر کردیم رو بخونین یا تنها فصل چهارم اون، یعنی روشای ساخت بک لینک رو بخونین.
در وبلاگای DoFollow دید ثبت کنین

معمولا، وبلاگای وردپرسی تگ NoFollow رو واسه لینکایی که در اونا قرار می گیرن، اختصاص می دن. وبلاگا این کار رو واسه جلوگیری از ارسال دید های اسپم در سایت انجام می دن. از طرف دیگه سایتا و وبلاگایی هستن که از صفت DoFollow در دید های خود استفاده می کنن که محدودیتی در این مورد ندارن. در این شرایط می تونین از این سایتا یا وبلاگا واسه گرفتن بک لینک استفاده کنین.
حتما بخونین: لینک بیلدینگ در الگوریتم پنگوئن 4.0 گوگل
پروفایل بوک مارک اجتماعی خود رو بروزرسانی کنین

مطمئن شید که پروفایل شما در فیسبوک، گوگل، توییتر و بقیه شبکه های اجتماعی بروزرسانی می شه و لینکی به سایت یا وبلاگ تون داده می شه.
به یک متخصص تبدیل شید (یا سوالات زیادی بپرسید)

سایتای سوال و جواب، مثل سایت Quora بهترین جای واسه ساخت بک لینک هستن. ضمنا اگه بتونین در سرویسایی مثل Haro ثبت نام کنین، میتونین بک لینکای بیشتری کسب کنین. ضمنا، با استفاده از شبکه های اجتماعی می تونین درآمد زیادی کسب کنین.
در وبلاگ خود لینک سازی داخلی کنین

سعی کنین در داخل هر پست به بقیه مطالب وبلاگ هم لینک بدین. لینک سازی داخلی می تونه در گرفتن بک لینک خیلی مفید باشه. با گذشت زمان، شبکه ای از صدها بک لینک در سایت خود دارید. این شبکه لینک گسترده می تونه بانس ریت سایت شما رو پائین بیاره و کاربران رو به گشت و گذار در سایت شما تشویق کنه.
با بقیه دوست باشین

یکی از آسون روش ها واسه گرفتن بک لینک اینه که از مطالب خود به بقیه وب سایتا لینک بدین. در بیشتر موارد، وبمسترها هم این لطف شما رو جبران می کنن و به سایت شما لینک می دن. این کار رو واسه یه مدت انجام بدین. مطمئن باشین اگه با وب سایتای درستی در تماس باشین، نتایج خوبی به دست میارید.
پستایی بنویسید که ارزش لینک گرفتن داشته باشن

واسه اینکه بتونین از سایتای دیگه بک لینک به دست آورید، بهتره مطالب مفید و با ارزشی رو در سایت خود منتشر کنین. در این مطالب سعی کنین راجبه یک یا چند سایت صحبت کنین و به اونا لینک بدین. بعد به این سایتا لینک پست خود رو ایمیل کنین. مطمئن باشین که بیشتر این سایتا از اینکه از فعالیت شون تعریف کردین خشنود می شن و به سایت شما لینک میدن.
حتما بخونین: کجا لینک بسازیم؟ – 17 منبع بکر واسه ساخت بک لینک
از روش های درست نگارشی استفاده کنین

پیش از نوشتن مطلب خود، مطمئن شید که درباره کلمات کلیدی پست خود به درستی تحقیق کردین. بهتره بدونین که نوشتن محتوا واسه وب یا بقیه موارد متفاوته، پس باید محتوا خود رو به شکلی بهینه سازی کنین که تجربه کاربری خوبی رو به مخاطبان ارائه کنین. سعی کنین از Bullet Point، علائم نگارشی، لیستای شماره گذاری شده، زیر تیترها و بقیه مواردی که خوندن محتوا رو واسه کاربران آسون می کنه، استفاده کنین. سعی کنین پیش از پخش مطلب، چند بار محتوای تولید شده رو بخونین تا بتونین خطاهای احتمالی رو تشخیص بدید. اگه محتوای شما به درستی نوشته نشه، مطمئن باشین شانس گرفتن لینک خیلی پائین هستش.
از فرصتای تجارت الکترونیکی استفاده کنین

شرکت تون اجناس خود رو از راه مغازه های آنلاین معتبر به فروش میرسوند؟ اگه اینطوریه، مطمئن شید که هر کدوم از صفحه اجناس به سایت یا وبلاگ شما بک لینک داده ان.
در وبلاگای دیگه پست مهمان بنویسید

مطمئناً نوشتن یک محتوا و قرار دادن اون در سایت شخص دیگری، چیزی ً زمان بره. اما باید جور دیگری به این مسئله نگاه کنین. با پخش محتوا در وب سایتی بقیه، شما خودتون رو به مخاطبان جدید معرفی می کنین. ضمنا، شما می تونین با قرار دادن بک لینک در پست خود، کاربران اون سایتا رو به سایت خود منتقل کنین.
یک مسابقه ترتیب بدید

می تونین مسابقه ای راه اندازی کنین و از شرکت کنندگان بخواهید جهت وارد شدن به مسابقه، لینک سایت شما رو در سایت یا وبلاگ خود قرار دهند و اون رو در شبکه های اجتماعی خود منتشر کنن.
حتما بخونین: تبلیغات کلیکی و سئو: دو قلوهای افسانه ای بازاریابی اینترنتی
از HARO استفاده کنین

HARO سرویسیه که به وسیله روزنامه نگاران استفاده میشن. این افراد زمانی که به نقل قول یک متخصص نیاز دارن از این سرویس استفاده می کنن. اگه در مورد یا بخش خاصی مهارت دارین می تونین به سوالات موجود در این سرویس جواب بدید. این سرویس روش خیلی مناسبی واسه گرفتن بک لینکه.

، همونطور که نگاه کردین شما هم می تونین خیلی آسون واسه سایت یا وبلاگ خود بک لینک به دست آورید. روش های هدفمند خیلی پیشرفته ای هم هست که می تونین اونا رو پس از یه مدت به کار بگیرین، اما نکاتی که در این مقاله بیان شد واسه افرادی که تازگیا با سئو آشنا شدن، خیلی مفید هستش.