کجا لینک بسازیم؟ ۱۷ منبع بکر واسه ساخت بک لینک

دوست دارین از بک لینک های معتبر واسه رتبه بندی کلمات کلیدی رقابتی خود استفاده کنین؟ بهتره بدونین که خیلی خوش شانس هستین. در این مقاله می خوایم به همین موضوع بدیم و مکانای بالا العاده ای که واسه لینک سازی هست رو برایتون نام ببریم.

توجه: در این مقاله ما در مورد ارسال پُست مهمان یا ثبت لینک در قسمت دید های وبلاگا صحبت نخواهیم کرد. پس اگه به دنبال اینجور لینکایی هستین، پیشنهاد می کنم خودتون رو با خوندن این مقاله سرگرم نکنین.

نظرات و رضایت خود رو ارسال کنین

شرکتای بزرگ و کوچیک دوست دارن رضایت مشتریان خود رو به رقبایشون نشون بدن. اگه اجناس یا خدمات یک شرکت رو دوست دارین یا کمی به اونا علاقه دارین، سعی کنین رضایت خود رو برایشون ارسال کنین.

اگه این کار رو انجام می دید، مطمئن شید که اونا می تونن نظرات شما رو در صفحه اصلی یا صفحه رضایت مشتریان قرار دهند. این سایتا معمولاً واسه اونکه به رقبای خود نشون بدن شما فردی حقیقی هستین بی اینکه شما از اونا بخواهید لینکی به سایت شما می دن. شما می تونین از این راه بک لینکای معتبری دریافت کنین. در زیر نمونه ای از این لینک رو در سایت DA89 نگاه می کنین:

در شکل زیر نمونه دیگری از صفحه نظرات و رضایت مشتریان رو در سایت DA86 نگاه می کنین:

حتی می تونین اجناس این وب سایتا رو بخرین، تنها واسه اینکه از اونا لینک بگیرین.

پُستای “بهترین … ” فرصتی مناسب واسه لینک سازی هستن

مرحله اول: افرادی رو پیدا کنین که می تونین محتوای خود رو در اختیار اونا قرار بدید.

مرحله دوم: از راه گوگل به دنبال کلمات کلیدی مثل بهترین موضوعات سال، وبلاگای محبوب، مطالب محبوب، ۴ راه حل و … بگردید.

مرحله سوم:  نتایج به دست اومده رو در یک فایل اکسل جمع آوری کنین و طبق اون لیست ایمیلی بسازید. بعد با این افراد رابطه برقرار کنین.

بررسی و نظرات وبلاگ نویسان

اگه محصول نرم افزاری، محصول اطلاعاتی، خدمات مشاوره ای یا هر چیز با ارزشی واسه فروش دارین، می تونین خیلی آسون محصولاتتون رو به بک لینکای با کیفیت تبدیل کنین. حتماً از خودتون می پرسید چطوری میشه این کار رو انجام داد؟ با ارائه رایگان اجناس به وبلاگ نویسان معتبر امکان دریافت بک لینک هست. نحوه انجام اینکار رو در ادامه نگاه می کنین:

 • وبلاگ نویسانی که در بخش تخصصی شما فعالیت دارن رو پیدا کنین. مثلاً اگه اجناس اطلاعاتی می فروشید که نحوه ساخت صابون خونگی رو توضیح میده، می تونین در گوگل به دنبال کلمات کلیدی ساخت صابون یاصابون خونگی بگردید.

 • نتایج به دست اومده ترکیبی از وبلاگ نویسان زیاد هستش که باید از بین اونا وبلاگا و سایتای معتبر رو گلچین کنین. حالا با لیست معتبری از وبلاگ نویسان روبرو هستین که ممکنه به اجناس و خدمات شما علاقه مند باشن. مثل تصویر زیر:

 • با استفاده از ایمیلی مثل ایمیل زیر با اونا رابطه برقرار کنین:

سلام (نام صاحب سایت یا وبلاگ نویس)

من در گوگل به دنبال روش ساخت صابونای خونگی می گشتم که با سایت شما آشنا شدم.

واقعا، چند ماهیه که راهنمایی و دستورالعملی رو واسه آموزش افراد در مورد ساخت صابونای خونگی شروع کردم. قیمت این راهنما X دلاره اما خوشحال خواهم شد اگه بتونم اون رو به رایگان برایتون ارسال کنم. امیدوارم شما هم در سایت یا وبلاگ خود به این محصول اشاره کنین.

با احترام

نام شما

البته باید در مورد لحنی که از اون واسه نوشتن متن ایمیل خود استفاده  می کنین، هوشیار باشین. فقط به خاطر داشته باشین که از صاحبان سایت یا وبلاگا لینکی خواسته نکنین. تنها چیزی که باید به اون اشاره کنین اینه که محصول یا خدمات شما رو در سایتشون معرفی کنن.

جمع آوری لینک

واسه این کار کلمات کلیدی خود رو ضمنا کلماتی مثل بهترینا، بهترینای هفته، بهترینای ماه و … رو در گوگل جستجو کنین. نتایج بدست اومده رو جدا سازی و بررسی کنین. بعد لیستی از ایمیل سایتای معتبر رو جمع آوری کنین و واسه هر کدوم ایمیلی بفرستید و از اونا بخواهید که مقاله شما رو بخونن.

زنده کردن لینک

فرآیند زنده کردن لینک خیلی راحت س!. در اول، باید سایتایی که به شرکت یا اجناس شما اشاره کرده ان اما به شما لینک نداده ان رو پیدا کنین (واسه این کار می تونین از وسیله Google Alerts کمک بگیرین. به مثالی که می خوام بزنم توجه کنین:

حالا باید به فرد مورد نظر یک ایمیل صمیمی بفرستید تا لینک شما رو اضافه کنه. این گزینه با اینکه خیلی راحت انجام می شه اما خیلی، خیلی قدرتمنده.

، همونطور که نگاه کردین نویسنده مقاله به سایت backlinko.com اشاره کرده بود اما به اون لینکی نداده بود. در این شرایط زنده کردن لینک به درد می خوره. به جای اینکه ناراحتی گرفتن لینک رو بخورین می تونین خیلی آسون با افراد رابطه برقرار کنین و از اونا بخواهید به شما لینک دهند.

زمانی که افراد در مقاله خود به شما اشاره می کنن حتماً شما و محصولاتتون رو دوست دارن. تنها یک ایمیل راحت و صمیمی کافیه تا وارد داشبورد مدیریتی سایت خود شن و لینک سایت شما رو در مقاله خود بگنجانند. فرآیند مرحله به مرحله رو در ادامه با هم مرور می کنیم.

مرحله اول: وب سایتایی که از نام شما استفاده کرده ان، اما به شما لینک نداده ان رو پیدا کنین

می تونین از ابزارهایی مثل BuzzSumo و Mention.net واسه پیدا کردن این نوع اشارات استفاده کنین. بعد از انجام این کار به لیستی از نتایج دست پیدا خواهید که شامل سایت هاییه که به نام سایت شما اشاره کرده ان.

مرحله دوم: حال باید ببینه فردی که به نام برند شما اشاره کرده به سایتتون هم لینک داده یا نه

اگه به سایت شما لینک داده ان که خوش به حالتون اما اگه اینجور اتفاقی رخ نداده به مرحله سوم برید.

مرحله سوم: با صاحب سایت تماس بگیرین و لینک خود رو دریافت کنین

در آخر می تونین ایمیلی واسه صاحب سایت ارسال کنین.

سلام (نام صاحب سایت)

دوست داشتم واسه اشاره ای که در سایت خود به برند ما داشته اید تشکر کنم. ما اینکار شما رو تشویق می کنیم. این ایمیل رو فرستادم تا ازتون خواهش کنم به سایت ما لینک بدید. در این صورت بقیه افراد می تونن شرکت ما رو به آسونی پیدا کنن و مقالات ما رو بخونن.

در هر صورت ازتون سپاسگذارم و برایتون آرزوی موفقیت دارم.

با احترام

نام شما

این جور لینکا معمولا جزو لینکای قدرتمندیه که به آسونی به دست میان.

محتوای علمی و دانشگاهی بسازین

حتما شما هم خوب می دونین که گرفتن لینک از دامنهای .edu خیلی  مفید و اثر گذاره اما گرفتن اینطور لینکا ممکنه کمی سخت به نظر برسه. با ایجاد و پیشرفت محتوای علمی و دانشگاهی می تونین از این لینکا به نفع خود استفاده کنین. مثلا فردی به نام “کریس دریِر” از این روش واسه ساخت ۹۰ لینک .Edu واسه سایت خود استفاده کرده:

 

حالا که نحوه کار این لینکا و ارزش اون رو خوب می دونین، اجازه بدید فرآیند مرحله به مرحله گرفتن اون رو با هم مرور کنیم.

مرحله اول: یک صفحه واسه موضوعات علمی و بورس تحصیلی بسازین

در اولین مرحله، ایجاد یک صفحه مناسبه که بتونه اهمیت علم و علم رو توضیح بده یا نحوه ثبت نام در دانشگاهای داخلی و خارجی رو بگه، خیلی مهمه. در شکل زیر مثالی رو نگاه می کنین:

مرحله دوم: صفحات دانشگاهی رو پیدا کنین که به اینجور موضوعاتی لینک می دن

واسه این کار می تونین در موتور جستجوی گوگل عبارت زیر رو تایپ کنین و به دنبال نتایج حاصل باشین:

inurl:.edu “scholarships”

مرحله سوم:  اجازه بدید دانشگاها در مورد فعالیت علمی تون با خبر شن

زمانی که سایت دانشگاهی پیدا کردین که به نظرتون معتبره برایشون ایمیلی ارسال کنین و از اونا بخواهید به سایت شما لینک بدن. در ایمیل خود بخش فعالیتتون رو خوب مشخص کنین.

از Haro استفاده کنین

کلمه Haro (مخفف عبارت Help A Reporter Out) به معنای کمک به یک خبرنگار است. این روش یکی از بهترین روشهاییه که میشه با استفاده از اون بک لینکای معتبری از سایتای خبری گرفت. مراحل زیر رو طی کنین:

 • اول در HARO ثبت نام کنین.
 • روزانه سه ایمیل ار طرف خبرنگارانی دریافت می کنین که به دنبال منابعی مثل منابع زیر هستن:

 • به سوال اونا جواب بدید و ترفندهای مفیدی در اختیارشون بذارین.

در این صورت لینک معتبری از طرف سایت خبری دریافت می کنین . به همین راحتی! بیشتر صاحبان سایتا می تونن با این روش بک لینکای خوبی به دست بیارن. به مثالی که می خوام بزنم توجه کنین:

بک لینکایی از سایتای آموزشی با پسوند .edu دریافت کنین

همونطور که قبلاً هم گفتیم استفاده از این بک لینکا می تونه به رتبه بندی سایت کمک کنه. علاوه بر روشی که در بالا گفتیم، روش دیگری هم واسه گرفتن بک لینک از این وب سایتا هست، لینک منابع! بیشتر صفحات دانشگاهی دارای صفحه منابع هستن که در اون به سایتای مفید و کاربردی که می تونه به دانشکدها و دانشجویان کمک کنه، لینک می دن. به مثالی که می خوام بزنم توجه کنین:

فرض کنین در بخش طراحی سایت فعالیت دارین. در این صورت می تونین ایمیلی به صاحبان سایتای دانشگاهی بفرستید و اونا رو در مورد منابع در ارتباط و مفید با طراحی خبر دار کنین. از عبارتای زیر واسه یافتن این سایتا استفاده کنین:

“کلمه کلیدی شما” site:.edu

“resources” +“کلمه کلیدی شما”site:.edu

inurl:links +“کلمه کلیدی شما” site:.edu

“other sites” +“کلمه کلیدی شما” site:.edu

تنها ۵ تا ۱۰ درصد از این سایتا، لینک شما رو در پستای خود قرار میدن. اما به خاطر داشته باشین که حتی تعداد کم این لینکا می تونه فرق زیادی در رتبه بندی سایت شما بسازه.

سایت خود رو در سایتای مربوط به فیدبک ثبت کنین

هزاران سایت در فضای مجازی هست که واسه کمک به گرفتن بازخورد مناسب در مورد بانس ریت سایت شما یا میزان تبدیل کاربر به مشتری طراحی شدن. تقریبا بیشتر این سایتا به شما اجازه می دن لینکی به سایت خود بدین.

همونطور که در تصویر بالا نگاه کردین، لینک dofollow واسه این سایت هست. تنها کاری که باید انجام بدین اینه که سایت خود رو با توضیح کوتاه در اینجور سایتایی ثبت کنین. از نمونه های اینجور سایتایی میشه موارد زیر رو نام برد:

 • SuggestionBox.com
 • Criticue.com

از روش مرد متحرک (Moving Man) استفاده کنین

اول باید سایتایی رو پیدا کنین که دچار تغییر شدن، آدرس سایت خود رو عوض کرده ان یا کلا فعالیت خود رو متوقف کرده ان. واسه یافتن این سایتا، می تونین به سایت گوگل برید و کلمه کلیدی خود رو به همراه عباراتی که نشون دهنده تغییر یا متوقف شدن فعالیت این سایت هاست تایپ کنین. بعد از راه وسیله Ahrefs می تونین سایتایی که به این سایت لینک داده ان رو پیدا کنین، اونا رو از توقف فعالیت اون سایت با خبر سازید و لینک یکی از مقالات خود رو به عنوان جانشین واسه ایشون معرفی کنین.

سایت خود رو در سایتای جمع آوری کننده وبلاگا ثبت کنین

وبلاگای جمع آوری کننده، سایتایی هستن که لیستی از وبلاگای با کیفیت در صنعتای مختلف رو در خود دارن. سایت Alltop یکی از این موارده:

با استفاده از سه مرحله زیر می تونین از این نوع وبلاگا، لینکای dofollow دریافت کنین:

 • سایت خود رو در این سایتا ثبت کنین.
 • باید کد HTML مخصوصی رو وارد کنین تا نشون بدید شما صاحب سایت هستین.
 • حالا منتظر بمونین تا صاحب سایت لینکی به سایت شما بده.

زمانی که سایت شما تایید شد؛ میتونین لینکای dofollow از این سایتا به دست آورید. به همین راحتی!

سایتای ارسال کننده پست مهمان در توییتر رو پیدا کنین

شما می تونین واسه انجام این کار از موتور جستجوی توییتر استفاده کنین تا سایتایی رو پیدا کنین که پستای مهمان خود رو به طور منظم در سایت توییتر منتشر می کنن. به مثالی که می خوام بزنم توجه کنین:

سایتایی که پستای مهمان خود رو  در چند هفته گذشته منتشر کرده ان، پستای منظمی دارن. می تونین از عبارات زیر واسه جستجو در توییتر استفاده کنین.

 • “بخش تخصصی شما” + پست مهمان
 • “بخش تخصصی شما” + نویسنده مهمان
 • “بخش تخصصی شما” + واسه ما بنویسید
 • “بخش تخصصی شما” + مقالات مهمان

حتی می تونین از سایتای انگلیسی زبون واسه این کار کمک بگیرین.

از سایت Scoop It استفاده کنین

در این سایت میتونین با چند دقیقه سعی، بک لینکای nofollow بسازین. Scoop It سایتیه که در اون افراد محتواهای مورد علاقه خود رو از سراسر وب جمع آوری می کنن و به شکل یک مجله قشنگ منتشر می کنن. در شکل زیر نمونه ای از صفحه Scoop It رو نگاه می کنین:

بیشتر صفحات شخصی افراد در این سایت، هزاران فالوور داره. این موضوع معنیش اینه که محتوای شما در برابر هزاران نفر قرار میگیره. هر چقدر تعداد بازدید کنندگان بیشتر باشه احتمال گرفتن لینک هم بیشتر هستش. واسه اینکه افراد رو  تشویق کنین محتوای شما رو منتشر کنن باید از توانایی پیشنهاد درون ساخت سایت Scoop It استفاده کنین. کافیه به دنبال صفحاتی با پیج رنک بالا در Scoop It بگردید و دکمه suggest رو فشار بدید. با صفحه ای مثل شکل زیر روبرو می شید:

حالا کافیه واسه افراد پیام شخصی ارسال کنین و اونا رو از محتوای خود مطلع کنین. تجربه شخصی نشون میده بیشتر از  ۵۰% افراد خواسته شما رو قبول می کنن.

لینک بیلدینگ از راه لینک خراب

این روش مثل به روش Moving Manه که در بالا به اون اشاره کردیم. فرقش اینه که در این روش باید به دنبال صفحاتی باشین که به صفحات ۴۰۴ برگشت داده می شن (لینکای شکسته). کسب وکارها و شرکتایی که نام خود رو تغییر داده ان با این راه و روش قابل تشخیص نخوان بود. با استفاده از این راه حل می تونین لینکای داخلی با ارزشی به دست آورید.

تنها کاری که باید انجام بدین پیدا کردن صفحات منبع در بخش تخصصی شماست. مثلا اگه در بخش تناسب اندام فعالیت دارین، با کلمات کلیدی زیر در گوگل جستجو کنین:

 • “تناسب اندام”  + “صفحه منبع”
 • “تناسب اندام” + “منابع”
 • “تناسب اندام” + “سایتای پیشنهادی”
 • “تناسب اندام” + “لینکا”

نتیجه به دست اومده ممکنه مثل شکل زیر باشه:

حالا می تونین ایمیلی به اونا ارسال کنین و از اونا لینکی دریافت کنین. اجازه بدید صاحب سایت در مورد لینکای شکسته ای که شما پیدا کردین باخبر شه. شما می تونین از افزونه Check My Links واسه مرورگر کروم استفاده کنین. این برنامه به سرعت هر نوع لینک شکسته ای رو در وب سایتا پیدا می کنه و اون رو با رنگ قرمز برجسته می کنه:

سلام (نام صاحب سایت)

امروز در حال گشت و گذار در صفحات منبع شما بودم، در بین لیستی از لینکای عالی، چند لینک شکسته هم هست. چند مورد از این لینکا رو  برایتون لیست می کنم:

 • URL1
 • URL2
 • URL3

من هم سایتی با آدرس (سایت خودتون) دارم که هر روز پستای با کیفیتی منتشر می کنه. اگه دوست داشتین به سایت من هم لینک بدید.

با احترام

نام شما

لینک سازی از راه اینفوگرافیک

تقریبا همه افرادی که در بخش سئو فعالیت دارن ار با ارزشی اینفوگرافیک ها مطلع هستن اما تنها تعداد کمی از آدما از امتیازات این روش به نفع لینک سازی خود استفاده می کنن. شاید چون بیشتر افراد فکر می کنن ایجاد اینفوگرافیک نه تنها پر هزینه، بلکه خیلی سخته.

یه سری از آدما هم تصور می کنن که اینفوگرافیکا باید خیلی خاص باشن تا بتونن به درستی کار کنن و در فضای اینترنت همه گیر شن. خوشبختانه هر دو فرضیه نادرسته. شما می تونین با بودجه کم اینفوگرافیکای خوبی بسازین. فقط به خاطر داشته باشین که باید خلاق باشین، اینفوگرافیک منحصر به فردی بسازین و از طراحان خوب واسه اینکار استفاده کنین. بعد از ساخت اینفوگرافیک باید اون رو روبروی دید افراد قرار بدید:

در  اولین مرحله شما باید اینفوگرافیک خود رو در سایتای مربوط به اینفوگرافیک ثبت کنین:

 • Visual.ly
 • DailyInfoGraphic.com
 • AmazingInfoGraphics.com

در مرحله دوم با وبلاگ نویسان بخش تخصصی خود رابطه برقرار کنین و اینفوگرافیکای خود رو به اونا پیشنهاد بدید. به اونا بگید که توضیحات منحصر به فردی واسه سایتشون ایجاد کردین.

تکنیک آسمان خراش (Skyscraper)

شما می تونین از تکنیک آسمان خراش واسه گرفتن لینک استفاده کنین. تکنیک آسمان خراش به این شکل کار می کنه: مثلاً شما می خواین مطلبی رو در مورد یک کلمه کلیدی منتشر کنین. در اول کلمه کلیدی خود رو در گوگل جستجو می کنین و مطالب رقبا و سایتای رتبه یک گوگل رو بررسی می کنین. بعد مطلبی رو می نویسید که نه تنها از نظر ظاهری، بلکه از نظر کیفیت هم از این جور مطالب بهتر باشه.

در مرحله بعدی، وب سایتایی که به بخش کاری شما در ارتباط هستن رو پیدا می کنین و به اونا درباره مطلب خود توضیح می دید. حتی اگه ۱۰% از این افراد به شما لینک دهند، بازم تعداد لینک هاتون بالاتر از اون چیزی هستش که توقع داشتین. به این روش آسما خراش گفته می شه چون که وقتی صحبت از بلندترین آسمان خراشای دنیا پیش میاد، هیچکی به دهمین آسمان خراش اهمیت نمی ده، بلکه همه از بلندترین تعریف می کنن.

استفاده از پروفایل گوگل پلاس واسه لینک سازی

می دونستین که پروفایل شما در گوگل پلاس به شما اجازه میده لینکای dofollow و متنی داشته باشین؟ باید در گوگل پلاس وارد شید تا بتونین لینکای خود رو نگاه کنین. به مثالی که می خوام بزنم توجه کنین:

با وجود رفت و امد کافی با گوگل پلاس و دریافت لینک مستقیم از پروفایل می تونین لینکای قدرتمندی به دست آورید.