سایت‌هایی که دارای اعتبار دامنه ی بالایی هستن یا (DR) بالایی دارن، دارای اتوریتی (authority) مناسب و بالایی هستن و این جمله به این معنی هست که اگه شما از این سایتا به طور دائمی طی یک دوره کمه کم ٣ ماه و بیشتر لینک ورودی دریافت کنین اثر بالا العاده ای روی رتبه بندی سایت شما میذاره و اونو به طور شگفت آوری بهتر میکنه.

خیلی خوب حالا ما باید به دنبال سایتهایی باشیم که اعتبار دامنه ی بالایی دارن و سایتمون رو در اونا لینک کنیم . اینجا ما دو وسیله رو بهتون معرفی میکنیم تا واسه گرفتن اعتبار دامنه سایتا  ازشون استفاده کنین.

١ – وسیله Site Explorer در سایت Ahrefs  می تونین نگاه کنین.

٢ – وسیله Open Site Explorer در سایت  moz.com هم این کار رو براتون انجام میده .

واسه استفاده از وسیله Open Site Explorer در سایت moz.com اینطوری عمل کنین:

  • به صفحه‌ی Open Site Explorer مراجعه کنین.
  • دامنه مورد نظر رو وارد کنین.
  • روی Search کلیک کنین.
  • عدد DOMAIN AUTHORITY مربوطه بیان‌گر اتوریتی دامنه مورد نظره.]

واسه استفاده از وسیله Site Explorer در سایت Ahrefs.com اینطوری عمل کنین:

به صفحه‌ی Site Explorer مراجعه کنین.

دامنه مورد نظر رو وارد کنین.

روی Explore کلیک کنین.

عدد DR مربوطه بیان‌گر اتوریتی دامنه مورد نظره.

پی‌نوشت: Ahrefs واسه هر سایتی یه امتیاز DR بین ۰ تا ١۰۰ در نظر گرفته – سایتی که ۰ بگیره یعنی هیچ اتوریتی (authority) نداره (مثلاً سایتی که تازه درست شده و لینک داخلی نداره) سایتی که ١۰۰ می‌گیره هم دارای بالاترین اتوریتی هست. این امتیاز طبق خلاصه‌ای کلی از پروفایل بک‌لینک (backlink) اون سایت محاسبه می‌شه.

بک لینک چیه؟

زمانیکه یک لوله کش واسه تعمیر به منزل شما میاد اون رو دم در نگه میدارید یا به داخل خونه راهنمایی کرده و به محل مورد نظر میبرین؟ بیشتر افرادی که سایت شما رو بازدید میکنند توقع دارن که مستقیما به بخش مورد نظر خود راهنمایی شن. واسه همین ورود بازدیدکنندگان به صفحات داخلی شما جالب تره تا صفحه اول سایت. این اهمیت بک لینک به صفحات داخلی رو نشون می ده، اگه شما بک لینک به صفحات داخلی سایت نداشته باشین شانس کمتری در شناسایی اونا به موتورهای جستجو و جذب بازدیدکنندگان دارید.

بهتره که یک سوم از بک لینک‌های شما به صفحه اصلی و بقیه به صفحات داخلی سایت وارد شن یعنی واسه سئو بهتر باید تعداد بک لینک به صفحات داخلی در کل سه برابر صفحه اول باشه. نکته مهم دیگه اینه که موقع لینک سازی حتما انکر تکست (anchor text) متنوعی رو واسه لینک‌های خود وارد کنین تا گوگل لینک سازی رو غیر طبیعی در نظر نگیرد.

اهمیت بک لینک به صفحات داخلی در چیه؟

دلایل زیادی واسه بک لینک عمقی وجود دارن که در ادامه بررسی می کنیم:

اعتبار صفحه سایت:

اعتبار صفحه اصلی شما با بک لینک‌های مناسب بالا رفته و باعث بهتر شدن وضعیت شما در نتایج موتورهای جستجو میشه. با اینحال بالا رفتن اعتبار صفحه اصلی به تنهایی اعتبار دامنه شما رو افزایش آنچنانی نخواد داد و نیازه تا صفحات داخلی سایت هم اعتبار بالایی داشته باشن. با بک لینک مناسب به صفحات داخلی و افزایش اعتبار اونا اعتبار دامنه شما رشد زیادی داره.

تنوع بک لینک‌ها:

اگه شما فرضا 100 بک لینک از سایتهای مختلف به صفحه اصلی خود داشته باشین ممکنه موتورهای جستجو به شما مشکوک شده و بک لینک‌های شما رو غیرطبیعی تشخیص دهند. این باعث اسپم شناخته شدن سایت میشه، به ویژه اگه بک لینکا در زمان کوتاهی ساخته شده باشن. واسه همین بهتره که لینک‌های ورودی به سایت شما بین صفحات مختلف سایت تقسیم شن تا تنوع مورد نیاز گوگل و بقیه موتورهای جستجو رو دارا باشه.

رابطه موضوعی دقیق:

فرض کنین که یک بازدیدکننده از بک لینک شما با عنوان “مقایسه آیفون ۷ و گالکسی ۷” به سایت شما وارد شه و لینک به صفحه‌ای منتهی شه که در اون با اطلاعاتی از تعداد زیادی گوشی‌های موبایل روبرو شه. این کاربر به احتمال زیاد خیلی سریع از سایت شما خارج شده و بانس ریت (bounce rate) صفحات سایتتون رو افزایش و اعتبار سایت شما رو کاهش میده. ولی با هدایت بک لینک به صفحات داخلی و خاص می تونین بیشتر از قبل توجه بازدیدکنندگان رو جلب کنین. ضمنا می تونین بک لینک هر صفحه رو در محیطی مربوط به موضوع اون قرار بدید.

افزایش ترافیک ورودی به سایت:

زمانیکه تموم بک لینک‌های خود رو به صفحه اصلی وارد کنین بیشترین حد در دو یا سه کلمه پیشرفت دارید ولی با استفاده از صفحات داخلی می تونین تا حد زیادی گستردگی کلمات کلیدی خود رو افزایش بدید. واسه هر کلمه کلیدی شما صفحه مجزایی در نتایج جستجو دارید و اینطوری ترافیک ورودی به سایت شما از موتورهای جستجو و به ویژه گوگل افزایش یافته، و بانس ریت (bounce rate) صفحات سایتتون خیلی کاهش پیدا میکنه.

چطوری بک لینک رایگان بگیریم؟

در ادامه چند روش عادی و مناسب واسه کسب بک لینک رایگان به صفحات داخلی سایت معرفی میکنیم:

امضای ایمیل+شبکه‌های اجتماعی+وب دایرکتوری‌های مخصوص+وبلاگ+ گوگل پلاس+نوشتن پست مهمان+گفتگو در فروما (انجمن)+ثبت نظر در وبلاگ‌ها+لینک داخلی صفحات+افزایش ترافیک ورودی به سایت+رابطه موضوعی دقیق+تنوع بک لینک‌ها+بک لینک گرفتن از گوگل پلاس+بک لینک+بک لینک به صفحات داخلی+اعتبار صفحه سایت+

لینک داخلی صفحات

با لینک دادن صفحات داخلی در ارتباط در سایت، با لینک دادن یکی از صفحات داخلی سایت خود که مربوط به اون موضوعه می تونین یک بک لینک مناسب و رایگان بدست آورید.

ثبت نظر در وبلاگ‌ها

هنگامیکه مطالب وبلاگ سایتهای مربوط به کار خود رو میخونین و نظری واسه اونا میگذارید، با قرار دان آدرس یکی از صفحات داخلی سایت خود که مربوط به اون موضوعه می تونین یک بک لینک مناسب و رایگان بدست آورید.

گفتگو در فروما (انجمن)

مثل بخش وبلاگ شما می تونین با ساخت حساب در فرومها و قرار دادن آدرس صفحات در امضا یا در گفتگوهای مربوط به کار خود واسه صفحات داخلی بک لینک بسازید.

نوشتن پست مهمان

خیلی از سایتها و وبلاگا به کاربران خود اجازه می دن که مطالبشون رو از راه سایت اونا منتشر کنن، شما با تهیه مطلبی مناسب و قرار دادن آدرس یکی از صفحات داخلی و در ارتباط از سایت خود در اون می تونین یک بک لینک عالی واسه خود دست و پا کنین.

اشتراک مطالب در گوگل پلاس

درسته که شبکه اجتماعی گوگل پلاس در ایران پر مخاطب نیس ولی شما می تونین روی حساب گوگل پلاس خود یک وبلاگ بی محدود کردن تعداد کاراکتر داشته باشین. ارائه مطالب از راه اون و بک لینک به صفحات داخلی سایت اعتبار شما رو افزایش میده. ضمنا گوگل مطالب ارائه شده از راه گوگل پلاس رو در اولویت قرار داده و جایگاه بهتری در نتایج جستجو به اونا میده.

وبلاگ

اگه شما یک وبلاگ برروی سایت خود دارین، لینک دادن به صفحات و مطالب دیگه وبلاگ از داخل هر نوشته در دست خودتون بوده و هزینه ای دربر نداره و بر سئو هر صفحه اثر مثبت داره. به این کار لینک سازی داخلی گفته شده که باعث می شه ربات موتورهای جستجو موقع ایندکس سایت شما رابطه بین صفحات رو بهتر تشخیص دهند.

ثبت صفحات داخلی در وب دایرکتوری‌های مخصوص

لینک صفحات داخلی سایت خود رو در وب دایرکتوری‌های مخصوص معرفی و ثبت کنین.

پخش مطالب سایت در شبکه‌های اجتماعی

در صفحات خود در اینستاگرام، تلگرام و لینکدین مطالبی شامل بک لینک منتشر کنین. حتی اگه بک لینک‌ها نوفالو باشن شما از این شبکه‌های اجتماعی واسه سایت خود بازدیدکننده جذب می کنین.