۱ . بهینه‌سازی موتورهای جستجو (SEO) یا سئو سایت چیه؟

سئو (بهینه سازی سایت در گوگل) یک‌ رشته بازاریابیه و تمرکزش بر اینه تا در نتایج موتورهای جستجو بیشتر دیده شید. سئو سایت شامل تموم پارامترها و اقداماتیه که شما واسه کسب رتبه در گوگل و بقیه موتورهای جستجو , افزایش ترافیک ورودی به سایت و مطلع شدن موتورهای جستجو از وب سایتتون انجام می دید. جنبه‌های خیلی واسه  سئو  هست، از بهینه سازی سایت واسه کلمات کلیدی گرفته تا ساخت لینکای داخلی و گرفتن بک لینک از سایتای در ارتباط, که همه رو شامل می شه. در این آموزش سئو رایگان به بررسی نحوه بهینه سازی سایت وردپرس در گوگل و موتورهای جستجو پرداخته ایم. پس در انتهای آموزش یاد می گیرین چه جوری سایت وردپرس خود رو سئو کنین.
دقت داشته باشین بهینه سازی سایت فقط واسه موتورهای جستجو نیس بلکه شما باید طراحی سایت و سئو خود رو واسه کاربران تون انجام بدین.

 

 

۲ . چرا وب ‌سایت من نیاز به بهینه ‌سازی در گوگل و موتورهای جستجو داره؟

بیشتر ترافیک وب به وسیله موتورهای جستجو کلی تجاری، مثل گوگل، بینگ و یاهو ایجاد می‌شه. با اینکه رسانه‌های اجتماعی و انواع دیگه ترافیک‌ها در ایجاد بازدیدکننده به سایت شما اثر دارن، ولی موتورهای جستجو اصلی‌ترین روش هدایت واسه کاربران اینترنتی هستن.
موتورهای جستجو با توجه به محتوای ارائه‌شده به وسیله شما ترافیک هدفمندی واسه کاربرانی که اون رو جستجو می کنن، فراهم می‌کنه.  اگه موتورهای جستجو نتونن سایت شما رو پیدا کنن و یا شما نتونین مطالب خود رو به پایگاه داده‌های اونا اضافه کنین، فرصت‌های باورنکردنی رو واسه ایجاد ترافیک در سایتتون از دست میدید.
جستجوی پرس‌وجوها – کلماتی که کاربران در جعبه جستجو تایپ می کنن، ارزش بالا‌العاده‌ای رو حمل می کنن. تجربه نشون داده که ترافیک موتور جستجو می تونه باعث موفقیت و یا شکست یک سازمون شه. ترافیک هدفمند به یک سایت می تونه باعث تبلیغات، درآمد و بی‌نظیری و بی حریف بودن در بازاریابی رو فراهم کنه. پس سرمایه‌گذاری در سئو و بهینه ‌سازی سایت واسه موتورهای جستجو مثل گوگل می تونه میزان استثنایی از بازگشت سرمایه رو در مقایسه با انواع دیگه روش‌های بازاریابی به وجود آورد.

 

 

۳ . چرا نمی‌توانم موتورهای جستجو رو بی بهینه ‌سازی سایت و سئو به سایتم جهت دهم؟

با اینکه موتورهای جستجو هوشمندند، اما اونا هنوزم نیاز به کمک دارن. موتورهای جستجو اصلی همیشه به دنبال بهبود فنّاوری‌شون جهت خزیدن در وب به‌صورت عمیق‌تر و برگشت دادن نتایج بهتری واسه کاربران هستن. بااین‌حال، محدودیتایی در مورد اینکه چه جوری موتورهای جستجو عمل کنن هست. با اینکه بهینه ‌سازی و سئو سایت به‌صورت درست می تونه واسه شما هزاران بازدیدکننده و افزایش توجه خالص به وجود آورد، ولی حرکت اشتباه می تونه باعث مخفی شدن و یا دفن سایت در اعماق نتایج جستجو (که در دید حداقله) شه.
علاوه برساخت محتوای در دسترس واسه موتورهای جستجو، SEO  ضمنا طوری باعث افزایش رتبه‌بندی محتوای قرار داده میشه که دران موتورهای جستجو به‌آسونی اون رو پیدا می کنن. اینترنت به‌طور در حال افزایش‌ای در حال تبدیل‌شدن به رقابته و شرکت‌هایی که از  SEO استفاده می کنن امتیاز کلی‌ای در جذب بازدیدکننده و مشتری دارن.

 

 

۴ . طراحی سایت و سئو رو خودم می تونم انجام دهم یا نیاز به مشاور سئو دارم ؟

دنیای SEO پیچیدهه، اما بیشتر مردم به‌راحتی می تونن اصول ابتدایی اونرو بفهمن. حتی داشتن مقدار کمی اطلاعات هم می تونه فرق بزرگی بسازه. آموزش رایگان سئو (SEO) روی وب به‌طور زیادی در دسترسه، ازجمله همین راهنمایی در حال مطالعه هستین؛ و ترکیب این راهنما باکمی تمرین به‌خوبی شما رو به یک متخصص سئو یک سایت وردپرس تبدیل می‌کنه.
بسته به تعهد زمانی شما، تمایلتون واسه یادگیری و پیچیدگی وب‌سایتتون، ممکنه که شما تصمیم بگیرین نیاز به یک متخصص یا مشاور سئو واسه رسیدگی به این موارد دارین یا نه؛ پس کارکرد شرکت‌ها در استفاده از سئو می تونه فرق داشته باشه.  بعضی از اونا با تمرکز خیلی تخصصی روی اون کار می کنن، درحالی‌که بقیه فقط جنبه های کلی اون رو رو در نظر می گیرن.
در هر صورت شما با مطالعه همین آموزش رایگان سئو تبدیل به  یک کارشناس سئو می شید (پس خوشحال باشین)!

 

 

۵ . آموزش تصویری نکات عمومی سئو سایت وردپرس

قبل از هرچیز باید به این نکته اشاره کنیم که روشای بهینه سازی سایت وردپرس که اینجا اشاره شده همه اونا به وسیله خودتون قابل اجراه و شما با اجرا اونا در سایتتون قدم اول بهینه سازی سایت موتورهای جستجو رو انجام دادین.

 

 

۵ . ۱ . بهترین نحوه ی آدرس گذاری سایت از نظر سئو در گوگل

 

 

۵ . ۱ . ۱ . ساختار Permalink یا پیوندهای یکتا

اولین چیزی که باید تغییر بدید تغییر ساختار پیوندای یکتای وب سایتتونه. واسه دسترسی به تنظیم ها پیوندای یکتا کافیه به قسمت تنظیم ها پنل کاربری وردپرس وارد شید. حالت پیش فرض تنظیم ها پیوندهای یکتا با id پست ذخیره شده (?p=<postid>) اما من ترجیح می دم اون رو روی نام پست یا داخل یک پوشه داخلی مثلا وبلاگ نوشته ها ذخیره شه (/post-name/).

تنظیم ها پیوندهای یکتا سئو سایت

در قسمت آخرین گزینه می تونین ساختار سفارشی بسازین و اگه خواستین نوشتهاتون به شکل پیش فرض داخل یک فولدر مثل وبلاگ ذخیره شن کافیه از کد /%blog/%postname/  استفاده کنین.

 

 

۵ . ۱ . ۲ . استفاده از www  روبروی نبود استفاده WWW

شما باید فکر کنین که می خواین سایت شما چه جوری می خواین به نمایش دربیاد, مثلا با www مثل   www.example.com  و یا راحت و بی استفاده از www مثل example.com . کافیه به قسمت تنظیم ها عمومی سایت برید و در قسمت تنظیم ها وارد قسمت عمومی شید و حالتی که می خواین به نمایش دربیاید وارد کنین.

ضمنا اگه خواستین تنظیم ها رو در گوگل وبمستر تولز هم انجام بدین کافیه وارد آدرس سایت اون شید و دامنه ترجیحی رو نظیم کنین واسه پیدا کردن دامنه ترجیحی یا preferred domain می تونین ان رو در زیر قسمت تنظیم ها پیدا کنین.

سئو سایت وردپرس

و می تونین تنظیم ها رو به شکل زیر تغییر بدید.

 آموزش کامل سئو سایت ادرس گوگل سرچ کنسول

 

۵ . ۱ . ۳ . کلمات توقف

آخرین چیزی که شما در مورد پیوندهای یکتا واسه بهبود سئو سایت وردپرس انجام بدین، اینه که کلمات توقفی رو از ادرس سایت حذف کنین. کلماتی مثل “از” , “و” و در حالت انگلیسی مثل “A”، and “” و غیره . در نسخه های ۱٫۱٫۶ و بالاتر افزونه یاست سئو به شکل پیش فرض این کار صورت میگیره. و آدرساتون از حالت زشتی به شکل راحت تبدیل می شه.
البته باید دقت داشته باشین اگه آدرسای قبلی شما با کلمات زاید تنظیم شده و شما با اون آدرس لینک دریافت کردین بهتره با استفاده از ریدارکت اونا رو به آدرس اصلی تون هدایت کنین.

 

۵ . ۲ . بهینه سازی عناوین شما واسه سئو سایت

تگ عنوان جزو مهمترین عوامل قرار گرفتن شما در صفحه اول گوگل است که به وسیله موتورهای جستجو مورد توجه قرار میگیره و به اونا می‌گوید سایت شما اون صفحه مورد نظر درباره چه چیزی هست.  در نسخه ‌های قدیمی تر وردپرس به طور پیش فرض به عنوان ” نام وبلاگ نام ” یا ” عنوان پست ” نشون داده می‌شه ولی واسه کسب رتبه بهتره اون رو تغییر بدید تا سایت شما بتونه رقابت کنه و در صفحه اول گوگل ظاهر شه ولی لازمه این نکته رو  مورد توجه داشته باشین که واسه هر صفحه بیشتر از یه بار اون رو بکار نگیرید.
واسه تغییر تگ عنوان من پیشنهاد می‌کنم از بهترین افزونه سئو وردپرس Yoast seo واسه بررسی سئو سایتتون استفاده کنین.
واسه تنظیم ها عنوان دو نکته رو در نظر داشته باشین:
•    موتورهای جستجو به کلماتی که در اول عنوان قرار می گیرن وزن بیشتری می دن ، طوری که اگه کلمات کلیدی خود رو در نزدیکی شروع عنوان صفحه استفاده کنین به احتمال زیاد رتبه بهتری کسب می کنین
•    افراد هنگام روبرو شدن با صفحه نتایج جستجوی گوگل واسه اولین بار شروع به اسکن نتایج می کنن و اگه کلمات کلیدی شما در اول عنوان ظاهر شه نتیجه بهتری داره و بیشتر احتمال داره که روی لینک شما کلیک شه.

 

۵ . ۲ . ۱ . چه جوری عنوانا رو با استفاده از افزونه یاست سئو چک کنیم

دو بخش در این افزونه هست که می تونین عنوانا رو کنترل کنین. اول از همه بعد از نصب و فعال سازی این افزونه شما می تونین در پنل وردپرس به قسمت سئو برید و این تنظیم ها رو انجام بدین. از قسمت  سئو وارد بخش عنوانا و متاها برید در اونجا قسمت مختلف واسه تنظیم ها صفحه رو نگاه می کنین.
در قسمت پستا الگوی عنوان رو به شکل پیش فرض با عبارت زیر رو می بینین

سئو عنوان در گوگل

که در قسمت الگو می تونین اون رو تغییر بدید. پیشنهاد ما اینه که فقط دو قسمت اول ان رو باقی بذارین و بقیه رو پاک کنین (%%title%% %%page%%)
(%%%%sep علامت جداکنندهه که در برگه اول اون رو نگاه می کنین و می تونین اون رو تغییر بدید.

تنظیم ها آدرس و سئو سایت وردپرس

 

۵ . ۲ . ۲ . آموزش شخصی سازی عنوانا واسه سئو کردن سایت

روشی که در بالا اشاره کردیم حالت پیش فرضه واسه سئو کردن عنوانای هر صفحه و یا نوشته سایت بصورت سفارشی و یا دلخواه هم میتونیم عمل کنیم. کافیه به قسمت انتهای هر نوشته یا صفحه مراجعه کنین و خلاصه بررسی سئو مقاله یا صفحه مورد نظرتون رو با افزونه سئو yoast seo بررسی کنین.

بررسی سئو و بررسی بهینه سازی

اگه ویرایش اسنیپت رو بزنین وارد قسمت تنظیم ها سئوی عنوان سایت می شید. در حالت پیش فرض شما همون چیزی رو می بینین که در الگوها تنظیم شده بود که می تونین ان رو ندیده بگیرین و به دلخواه عنوان رو دوباره بازنویسی کنین.

آموزش بهینه سازی و سئو سایت عنوان سایت

زیر عنوان یک نوار هست که نشون دهنده تعداد کاراکترهای عنوانه و در صورتی که بیشتر از محدوده مجاز شه علامت سبز رنگ ان قرمز می شه.
واسه داشتن عنوان سایت بهینه رعایت موارد زیر مهمه:
•    نباید طول عنوان شما بیشتر ۶۵ کاراکتر شه
•    دقت داشته باشین واسه سئو و بهینه سازی سایت در گوگل بهتره همیشه از کلمات کلیدی تون در عنوان استفاده کنین
•    عنوان رو طوری بنویسید که افراد تشویق شن روی لینک شما کلیک کنن

 

۵ . ۳ . آموزش بهینه سازی متای توضیحات سایت

حالا که عنوانا رو تنظیم کردیم نوبت  به سئو و بهینه سازی متای توضیحات صفحات سایت می رسه. متای توضیحات به وسیله موتورهای جستجو استفاده می شه تا توضیحاتی درباره مقاله یا نوشته در زیر عنوان در صفحه نتایج نشون داده شه.
بعضی از پلاگینا مثل all in one seo (یکی دیگه از بهترین افزونهای سئو وردپرس) به شکل اتوماتیک توضیحات رو واسه شما تکمیل می کنن و معمولا به شکل پیش فرض چند خط اول نوشته شما رو به عنوان توضیحات درنظر می گیرن. ولی این خیلی روش با هوشمندی ای نیس. چون خیلی سخته که همیشه اولین جمله رو طوری بنویسیم که معنی کلی رو برسونه.
پس قسمت سخت کار نوشتن متای توضیحات بصورت کوتاه و مفیده, اگه شما به شکل خودکار اون رو انتخاب کنین به موتورهای جستجو این حق رو می دید که هر چیزی رو خودشون انتخاب کنن و طبیعتا شمام این رو نمی خواهید.
پس، با استفاده از افزونه yoast seo می تونین تگ توضیحات مورد نظرتون رو تکمیل کنین. فقط مطمئن شید که از کلمات کلیدی تون در اون استفاده می کنین و توضیح اون رو طوری می نویسید که دارای دعوت به اقدام باشه تا خواننده تشویق شه و اون کلیک کنه.
اگه دنبال این هستین که به شکل دقیق تر اطلاعات درباره متای توضیحات استفاده کنین می تونین از ۵ نکته کلیدی نوشتن متای توضیحات موثر استفاده کنین.

 

۵ . ۴ . بهینه سازی تصاویر سایت

یکی از قسمتایی که بیشتر ندیده گرفته می شه سئوی تصاویر وردپرسه. شما با تکمیل کردن تگ جانشین یا alt واسه تصاویر سایتتون می تونین ترافیک بیشتری از راه موتورهای جستجو به سایت خود هدایت کنین .
علاوه بر اینکه تصاویر کمک می کنه کاربران بیشتر با محتوای شما درگیر شن سایت کاربرپسند تری دارید.
تکمیل کردن تگ alt به وسیله افزونه yoast seo کنترل می شه و شما با توجه به هشدارهای این افزونه می تونین کمک کنین سئو سایت وردپرس تون تکمیل شه.

 

۵ . ۵ . نقشه سایت XML

واسه اینکه به گوگل و بقیه موتورهای جستجو بگید که سایت شما به روز شده, باید نقشه سایت xml واسه سایت وردپرس خود بسازین.. پلاگین Yoast  این کار رو واسه شما انجام میده کافیه به قسمت تنظیم ها نقشه سایت افزونه سئو برید و گزینه فعال سازی نقشه سایت رو بزنین.

تنظیم نقشه سایت سئو و بهینه سازی

به محض این که شما تنظیم ها رو ذخیره کنین نقشه سایت شما ساخته می شه، شما می تونین به سفارشی سازی بقیه گزینه ها بدین. نقشه سایت شما واسه نوشته ها, صفحات ,دسته ها و برچسبا ساخته میشه.
هنگامی که شما یک پست جدید و یا صفحه منتشر می کنین، نقشه سایت XML به طور خودکار به گوگل و بینگ آگاهی میده و اجازه میده مطالب شما سریعتر  شناسایی شه پس قدمی دیگه واسه سئو سایت موتورای جستجو ورداشته اید.

 

۵ . ۶ . بیان کننده صفحات

نشانگرهای صفحات لینکایی هستن که معمولا در بالای عنوان پستا ظاهر می شه، بصورت نمونه اینجا بیان کننده صفحات مثل ( صفحه اصلی > مقالات > آموزش سئو و بهینه سازی سایت وردپرس ) است. بیان کننده صفحات به دو دلیل مفید هستن:
•    اجازه می دن کاربران خیلی آسون در سایت شما حرکت کنن و یه قدم دیگه در جهت بهینه سازی واسه موتورهای جستجو بر‌می‌دارین.
•    اجازه می دن موتورهای جستجو واسه تعیین ساختار سایت شما کار آسون‌تری داشته باشن.
این بیان کننده صفحات باید به صفحه اصلی لینک بازگشتی داشته باشن و دسته بندی پستا داخل اون باشن. اگه پست شامل چندین دسته بندی باشه در بیان کننده صفحات باید یکی انتخاب شه.
واسه رسیدن به بیان کننده صفحات کافیه به قسمت تنظیم ها پیشرفته در افزونه سئو برید.

۵ . ۷ . آموزش سئو تگ‌های عنوان در سایت وردپرس

هر چند بیشتر تمای وردپرسی تنظیم ها درست تگای h رو پشتیبانی می کنن ولی باید مطمئن شید تگ عنوان شما تگ h1 باشه. نام وبلاگ شما هم باید تگ h1  باشه علاوه بر اینکه باید دقت داشته که واسه سئو در گوگل هر صفحه , پست ,  دسته بندی باید فقط شامل یک تگ h1 باشن. البته شما واسه عنوانای فرعی و زیرعنوانا می تونین از تگای h2 و h3 استفاده کنین و تعداد اونا در هر نوشته محدودیتی نداره.
واسه ویرایش این تگا خیلی آسون می تونین وارد فایلای post.php و page.php قالب شید.

 

۵ . ۸ . بهینه سازی و سئو سایت با افزایش سرعت

یک عامل خیلی مهم در اینکه گوگل و بقیه موتورهای جستجو چند بار در روز سایت شما می خزند و صفحات اون رو ایندکس می کنن به سرعت بارگذاری سایت شما وابسته. شما می تونین از عامل اصلی زیر واسه افزایش سرعت سایت خود استفاده کنین.
۱٫    بهینه سازی پایگاه داده شما چیزی ضروریه که همیشه باید در نظر داشته باشین.
۲٫    با استفاده از افزونه w3 total cache می تونین سایت خود رو کش کنین و تا حد زیادی سرعت خود رو بهبود ببخشین البته افزونهای دیگری مثل wp super chache و یا wp fastet cache هم اینکار رو انجام می دن
۳٫    افزونه w3 total chache در کنار یک CDN به شکل بالا العاده ای عمل می کنه و در میزان سئو سایت شما موثره
البته باید دقت داشته باشین که علاوه بر موارد بالا انتخاب هاست مناسب , تصاویر … در سرعت سایت شما موثر هستن.  اگه قصد دارین اطلاعات بیشتری کسب کنین می تونین به مقاله افزایش سرعت سایت مراجعه کنین.

 

۶ . آموزش پیشرفته سئو سایت وردپرس و محتوای تکراری

پس از اینکه تنظیم ها پایه ای وردپرس رو انجام دادین ممکنه به مشکلات بعدی مثل داشتن محتوای تکراری روبرو شید. این دقیقا به این خاطر ساخته میشه که وردپرس از دیدگاههای زیر مطالب رو دسته بندی می کنه:
۱٫    طبق تاریخ
۲٫    طبق دسته بندی
۳٫    طبق تگا
این مسئله باعث می شه شما مثلا در ۵ صفحه مختلف یک محتوا داشته باشین که از دید گوگل به عنوان محتوای تکراری شناخته می شه و ممکنه به وسیله گوگل به خاطر محتوای تکراری جریمه شید. پس واسه بالا بردن وضعیت سئو در گوگل باید به فکر حل کردن این مسئله باشین.

 

۶ . ۱ . ایندکس نکردن , دنبال کردن صفحات مجموعه و غیر فعال کردن تعدادی از آرشیوها

با استفاده از افزونه یاست سئو می تونین مطمئن شید که صفحات آرشیوی که مناسب واسه سایت نیستن ایندکس نشن. کافیه در افزونه سئو به قسمت عنوانا و متاها وارد شید و بعد به تب مجموعه یا بایگانیا برید.

تنظیم ها یاست سئو در وردپرس و سئو

همونطور که می بینین ما تنظیم ها مربوط به بایگانی تاریخ رو غیرفعال کردیم و باعث می شه هر لینکی که بر مبنای تاریخ استفاده شه به صفحه اصلی سایت ما ریدارکت شه.
اگه در حال اجرای برگه یک نویسنده باشین, بایگانی نویسنده دقیقا مثل صفحه اصلی شما می شه که این مشکل رو تکراری بودن محتوا می نامند. اگه این حالت سایت شماس می تونین اون رو غیرفعال کنین تا به صفحه اصلی ریدارکت شید. یا اینکه یک noindex,follow  اضافه کنین تا پس جستجو نمایان نشه. توجه داشته باشین که لینک به مجموعه ممکنه هنوزم به وسیله قالب خروجی داشته باشه پس نیازه بطور جداگونه حذفشان کنین. خطای «محتوای تکراری» در بایگانی زمانی هم ممکنه رخ بده. همونطور که در بالا گفته شد، می تونین واسه جلوگیری از این خطا، دقیقا مثل مجموعه نویسنده عمل کنین.
همونطور که در شکل می بینین ما بایگانی نویسنده رو فعال و اون رو noindex کردیم.
اگه به تب بقیه در همون قسمت عنوانا و متاها برید و در بخش زیرصفحات بایگانی گزینه noindex  رو فعال کنین از نمایش دوم به بعد هر صفحه مثلا مربوط به دسته بندی, تگا و … در نتایج جستجو جلوگیری می کنین پس اگه می خواین فقط صفحه اول به نمایش دربیاید گزینه ایندکس رو بزنین.

ایندکس کردن و سئو سایت

 

۶ . ۲ . غیر فعال کردن مجموعه غیر لازم

اگه وبلاگ شما فقط یک نویسنده داره، فکر نمی کنم شما نیاز به بایگانی نویسنده داشته باشین، پس می تونین با استفاده از افزونه سئو به غیرفعال سازی ارشیو نویسنده بدین. ضمنا، اگه شما فکر می کنین نیاز به یک مجموعه طبق تاریخ ندارین: اون رو هم غیر فعال کنین.

 

۶ . ۳ . کنونیکال

در فوریه ۲۰۰۹، موتورهای جستجوی به معرفی  تگ “rel=”canonical  پرداختند . این یکی دیگه از وسیله ها واسه کمک به جنگ با محتوای تکراریه.  اگه نسخه پولی یاست سئو رو داشته باشین  به شکل اتوماتیک لینک کانونیکال رو واسه صفحات وردپرس دریافت می کنین.

 

۷ . سه وسیله عالی واسه بررسی سئو سایت

در ادامه به معرفی ۳ وسیله عالی واسه بررسی و بررسی سئو سایت پرداخته ایم.
در هریک از وسیله ها سعی کردیم تعدادی از نقاط مثبت و منفی اونا رو اشاره کنیم.

 

 

WooRank  ۱ . ۷

بررسی سئو سایت با woorank

WooRank  یک وسیله عالی واسه بررسی سئو سایت است که در حالت رایگان یک سایت رو به شکل کامل بررسی می کنه. البته تعداد گزارش گیری در حالت رایگان اون محدوده.  خدمات سئو و بهینه سازی این سایت ۷ روزه و در نسخه پولی شما باید ۴۹ دلار در ماه پرداخت کنین.
در ادامه یک نمونه گزارش خلاصه ای از این سایت ارائه شده.

بررسی سئو سایت با woorank

این گزارش در ۸ بخش زیر تقسیم بندی می شه:
•    فهرست بازاریابی –  در این قسمت مهم ترین آیتمای قابل اقدام واسه سایت شما ارائه می شه.
•    سئو (SEO)- در این بخش چک می شه که سایت شما از نظر سئوی داخل سایت یا خارج سایت چه وضعیتی داره (عنوان و متای توضیحات , کلمات کلیدی , تعداد بک‌لینک‌ها , استفاده از وضعیت کانونیکال www و بی www سایت , استفاده از نقشه سایت و غیره …)
•    موبایل  – نسخه موبایلی سایت شما نشون داده می شه.
•    کاربردپذیری  – این تعیین می‌کنه که سایت شما رو از نظر کاربر پسند بودن با آزمایش توانایی استفاده از روش های مختلف (مثلا، وجود یک صفحه سفارشی ۴۰۴، محتوای در دید کاربران در بالای سایت، ساختار نشونه گذاری و غیره) بررسی می‌کنه.
•    فن آوری  – در این بخش به بررسی جنبه های دیگه از سایت (مثلا، استانداردهای برابری با W3C ، بهینه سازی سرعت، و غیره) .
•    اجتماعی  – این گزینه میزان محبوبیت سایت شما در شبکه های اجتماعی رو بررسی می‌کنه (مثلا، اطلاعات پروفایل فیس بوک، توییتر، گوگل پلاس، و غیره).
•    محلی  – این بخش به بررسی ارائه لیست سایت شما در دایرکتوریای محلی می‌پردازد.
•    آخرین بازدید –  این آیتم میزان محبوبیت سایت شما رو طبق تخمینای مختلف ترافیک اندازه گیری می کنه.

 

SEO Site Checkup 2 . 7

بررسی سئو سایت وردپرس در seo site checkup

این سایت یک وسیله رایگان واسه بررسی و بررسی سئو سایته و وضعیت سایت شما رو در ۶ دسته بندی مختلف بررسی می کنه. بر مبنای تحلیلی که روی وضعیت سئوی سایت شما انجام میده به شکل خلاصه یک نمره طبق موارد درست و موارد مشکل دار به شما ارائه می کنه.
در ادامه گزارش تست سئو سایت گوگل در این سایت ارائه شده

بررسی و بررسی سئو سایت وردپرس در seo site checkup

خلاصه ای از ۴۵ تا از موارد بررسی سئو این سایت در ادامه اشاره شده:
•    مسائل رایج در سئو  – در این بخش اطلاعات گسترده ای از سئوی سایت شامل استفاده از کلمه کلیدی رو در مناطق مهم نشونه گذاری ، وجود یک فایل robots.txt و نقشه سایت XML، رعایت استانداردهای HTML، سئو پسند بودن آدرسا و … چک می شه.
•    بهینه سازی سرعت  – این قسمت آیتمای موثر در کاهش سرعت سایت سایت رو چک می کنه (مثلا، اندازه صفحه، فشرده سازی، کش کردن، کوچیک سازی، سرعت سرور، و غیره)
•    سرور و امنیت – در این بخش به شناسایی چند نکته مهم میزبانی و امنیت ویژگیای سایت پرداخته می شه (مثلا، canonicalization  مناسب، ظاهر شدن در لیستهای سیاه و مشکوک، فراهم آوردن امکان دسترسی غیر لازم و یا نمایش اطلاعات حساس، و غیره)
•    توانایی استفاده موبایل
•    رسانه های اجتماعی
•    وب معنایی –  وضعیت شما از نظر استفاده از میکرودادها و ساختار نشونه گذاری بررسی می شه.

 

Site Auditor 3 . 7

بررسی سئو سایت وردپرس در site auditor

این سایت هم به بررسی وضعیت سئوی سایت شما می پردازد. خدمات سئو و بهینه سازی در بررسی واسه موتورهای جستجو این سایت ۳۰ روزهه و نسخه پولی اون ۹۹ دلار در ماه.
در ادامه یک نمونه گزارش تست سئو سایت ارائه شده.

بررسی سئو سایت وردپرس در site auditor

بررسی سئو این سایت در ۹ بخش زیر تقسیم بندی شده:
•    نمایش –  این خلاصه وضعیت نمایش سایت شما رو از دید موتورهای جستجو نمایش میده (مثلا، کدوم صفحات به وسیله robots.txt بسته شدن و یا متا تگا روباتا ، کدوم صفحات پیدا نمی شن ، کدوم صفحات تغییر راه داده شدن ).
•    متا – در این بخش وضعیت مهم ترین متاهای سایت بررسی می شه (مثلا، عناوین تکراری، متای توضیحات تکراری ، و غیره) .
•    محتوا  – این بخش به ارائه ویژگیای مهم واسه محتوای متنی سایت پرداخته می شه (مثلا، عنوان، تعداد لینک، تعداد کلمه، وجود محتوای تکراری داخلی، و غیره).
•    لینکا  – این بخش لیستی در مورد لینکای داخلی و خارجی سایت (مثلا، لنگر متن ، لینکای شکسته، لینکهای دنبال نشده و غیره).
•    تصاویر – وضعیت تصاویر سایت شما بررسی می شه (مثلا، نام فایل، متن ALT، عنوان متن، اندازه، و غیره) .
•    معناشناسی-  در این بخش اطلاعات مربوط به عنوانای سایت (تگای H1، H2، H3) و و میکرودادها ارائه می شه.
•    سرعت سایت واسه استفاده در کامپیوتر
•    سرعت سایت در موبایل
•    مقایسه خزیدن  – اینجا مقایسه ای از وضعیت جستجوهای مختلف سایت (در زمانای مختلف انجام شده) به خاطر بررسی مسائل و مشکلات سایت و اینکه در طول زمان چه جوری تغییر کرده بررسی می شه.

نتیجه:

در این مقاله به آموزش کامل سئو و بهینه سازی سایت وردپرس در گوگل و موتورهای جستجو پرداختیم و فهمیدیم سئو سایت چیه, چرا سئو مهمه , چه جوری سئوی سایتمون رو در وردپرس با استفاده از افزونه Yoast SEO انجام بدیم , قسمتای مختلف افزونه یاست سئو و تنظیم ها اون رو در وردپرس بررسی کردیم و آخر فهمیدیم چه جوری به بررسی سئوی سایت بدیم و با استفاده از حالت رایگان این سایتا به ارائه خدمات سئو و بهینه سازی مربوط به مشتریان خود از نظر گوگل و موتورهای جستجو بدیم.