خدمات سئو و بهینه سازی سایت

خدمات سئو یا بهینه سازی سایت شامل تکنیکا و روشایی است که رتبه بندی سایت رو بر مبنای کلمات کلیدی خاص در موتورهای جستجو بهتر کنه. هنگامی که کاربران در موتورهای جستجو به دنبال مطالب خاصی به جستجو مشغولند، واسه یافتن مطالب مورد نظر خود با درج کلمه یا کلمات در ارتباط (Keywords) با اون موضوع در موتورهای جستجو شروع به جستجو می کنه. موتورهای جستجو صفحات وبی رو که در اونا از کلمه یا کلمات در ارتباط (کلمات کلیدی) استفاده شده نمایش میده .

 

 

 

.

بالاترین رتبه گوگل بر مبنای هر کلمه یا کلمات کلیدی بر مبنای قوائد و دستورالعملای گوگل طبقه بندی شده و به کاربران ارائه می دن. به دلیل محبوبیت و امکانات جور واجور موتور جستجوی گوگل (Google Search Engine)، آمار نشون میده که ۸۰% از جستجوهای کاربران در این موتور انجام می شه و پس رتبه بندی در این موتور جستجو خیلی دارای اهمیته. گوگل قوانین و دستورالعملهای رتبه بندی وب سایتا رو بصورت کلی اعلام می کنه تا صاحبان وب سایتا با رعایت اونا به ارتقاء صفحات وب خود بدن.

 

 

 

 .

مهمترین دستورالعملهای گوگل واسه سئو :

 1. کیفیت محتوا و طراحی سایت (متن، عکسا و ویدیوها) (Content & Design)
 2. مسائل فنی سایت – ساختار سایت (Technical)
 3. مسائل مربوط به کیفیت سایت – سرعت لود و … (Quality)

 

 

 

 .

امتیازات بهینه سازی سایت و پیشرفت رتبه بندی سایت :

 • افزایش بینندگان و مراجعه کنندگانی که با استفاده از کلمات کلیدی مربوط به زمینه کاری شما در حال جستجو در موتورهای جستجو هستن. (تبلیغات هدفمند)
 • افزایش آمار بینندگان و بالا رفتن آمار ترافیک سایت شما که نتیجه اون افزایش آگاهی و آگاهی از اجناس و خدمات شماست و مستقیما” به فروش بیشتر میرسه.
 • کسب اعتبار و محبوبیت بیشتر واسه شرکت شما
 • برتری جایگاه شما نسبت به رقبای تجاری خود
 • تبلیغات همیشگی، هدفمند، پایدار و خیلی کم هزینه در مقایسه با روشهای دیگه تبلیغاتی واسه اجناس و خدمات خود در سطح ملی و جهانی

 . 

خدمات سئو و بهینه سازی سایت :

 1. بررسی امتیاز فعلی سئو سایت
 2. بررسی سئو فعلی سایت و ارائه گزارش مشکلات موجود
 3. اصلاح/پیشنهاد جهت رفع مشکلات سئو سایت
 4. بررسی کیفیت محتوا و بررسی کلمات کلیدی مورد نظر مشتری
 5. اصلاح/پیشنهاد در جهت بهبود کیفیت محتوا و استفاده از کلمات کلیدی
 6. بررسی خطاهای crawl و ارائه گزارش
 7. اصلاح خطاهای crawl
 8. بررسی سایت در google webmaster و اصلاح موارد دارای خطا
 9. تهیه نقشه سایت و معرفی به گوگل
 10. معرفی به موتورهای جستجوگر مثل Google، Yahoo، Bing و بقیه موتورهای جستجوگر

یکی از عوامل در رتبه بندی صفحات مربوط به یک موضوع به وسیله موتورهای جستجوگر آدرس اینترنتی ( URL ) صفحه های وبه که در صورتی که کاربران اون آدرس رو در نوار آدرس مرورگر خود وارد کنن و یا از راه صفحه دیگری که به اون به اصطلاح لینک داده باشه می تونن وارد اون صفحه شن.

نکات مختلفی در این مورد تا کنون از راه خود پیشرفت دهندگان این موتورهای جستجوگر مثل گوگل ، یاهو و بینگ گفته شده و خیلی از نکات طبق آزمایشات و تجربه افرادی که در مورد بهینه سازی سایت واسه موتورهای جستجوگر فعالیت می کنن بدست آمده که در این آموزش سعی می کنیم تموم نکاتی که در بهینه سازی و سئو آدرس اینترنتی ( URL ) صفحات وب موثره رو با هم بررسی کنیم و نکاتی رو که در آخر باعث افزایش بازدید کنندگان سایت ما و صفحات اون در موتورهای جستجوگر می شه رو که با این موضوع مرتبطه بگیم.

توجه داشته باشین در آموزش بهینه سازی آدرس اینترنتی ( URL ) صفحه های وب واسه موتورهای جستجوگر و افزایش رتبه صفحات خود واسه نمایش اون صفحات در نتایج بالاتر در موتور جستجوگر از مثالی استفاده می کنیم تا بهتر با این کار آشنا شید و بعد از خوندن این آموزش بتونین خیلی آسون شروع به بهینه سازی آدرسای اینترنتی سایت یا وبلاگ خود بکنین. مثال استفاده شده در این آموزش یک صفحه سایت ماشین فروشیه که در اون می خوایم به بازدید کنندگان سایت خود یک BMW 6 Series مثلاً ۶۳۰i معرفی کنیم و به اونا آگاهی دهیم که می تونن واسه خرید این ماشین در سراسر ایران از نمایشگاه ما هم اقدام کنن.

آدرس دامین سایت در رتبه صفحات اون سایت در موتورهای جستجوگر اثر داره ؟

بله ، یکی از نکاتی که اصلا نمیشه اون رو رد کرد اثر نام دامنه یا همون دامین سایت روی رتبه بندی صفحات وب به وسیله موتورهای جستجوگره. مثلاً اگه سایت شما که واقعا در مثال این آموزش ما یک نمایشگاه ماشینه Car-sell.com و یا حتی carsell.com باشه خیلی صفحات سایت شما در رتبه بندی از راه موتورهای جستجوگر در رتبه های بالاتری قرار میگیره نسبت به سایت دیگری که آدرس اون sell4u.comه. پس سعی کنین اگه هنوز سایت خود رو تاسیس نکردین و به دنبال یک دامین هستین در انتخاب اون از کلمات مربوط به تجارت و موضوع سایت خود استفاده کنین.

خیلی از دوستان در بخش تماس با ما سوال کرده بودن که استفاده از دامین فارسی که به وسیله ایرنیک (IRNIC) عرضه می شه و البته مورد تائید موسسه آیکن ( ICANN ) نیزه رو واسه افزایش رتبه سایت خود در گوگل و دیگه موتورهای جستجوگر پیشنهاد می کنین یا نه ؟ بله ، اما توجه داشته باشین که در استفاده از این دامین باید خیلی با دقت عمل کنین و به نکات زیر رو تا حد ممکن رعایت کنین.

 1. دامنه فارسی خود رو طوری انتخاب کنین که خیلی آسون کاربران سایت شما بتونن واسه مراجعات بعدی اون رو در نوار آدرس مرورگر خود تایپ کنن و سعی کنین از نیم فاصله و کاراکترهایی که نیاز به استفاده از کلیدای ترکیبی واسه تایپ دارن در اون استفاده نکنین.
 2. می دونید که دامنهای فارسی و دیگه زبانای شبیه به وسیله تبدیل کدهای یونی کد به ASCII پانی کد ( Punycode ) آدرس یکتا و مشابهی واسه استفاده از سایت شما ایجاد می کنن که در اول اونا xn-- هست. سعی کنین در لینک ورودی گرفته شده از سایتای دیگه از این جور آدرس دامنه استفاده نکنین و در لینکا آدرس اصلی ( فارسی ) لینک شه. البته در گذشته تعدادی مشکل واسه این کار مثل موافق نبودن بعضی از مرورگرا با اینطور آدرسا وجود داشت که خوشبختانه این روزها تموم موتورهای جستجوگر از دامنهایی که در اونا از حروف یونی کد استفاده شده و واسه پیدا کردن سرور اونا هیچگونه مشکلی ندارن.
 3. چون استفاده از اینطور دامنها و اصلاً امکان استفاده از اونا تازگیا ایجاد شده پس سعی کنین تا جای ممکن آدرسای دامنه کوتاه تری رو واسه سایت خود انتخاب کنین مثل ماشین.com و …
 4. در نام دامنه خود حتماً از کلمات کلیدی مربوط به محتوای سایت خود استفاده کنین. مثلاً مثلا گفته شده در این آموزش از کلمه ماشین در نام دامنه خود استفاده کنین.
 5. و …

تنها با رعایت نکات بالا می تونین از دامنهای فارسی هم خوب واسه هرچه بیشتر شدن بازدید کنندگانی که سایت شما رو موتورهای جستجوگر به اونا معرفی کرده استفاده کنین.

 

استفاده از کلمات کلیدی در ارتباط در نام صفحات و شاخه های موجود در URL

یکی دیگه از نکات و یا بهتره بگیم مهمترین نکته در بهینه سازی و سئو آدرس یک صفحه از سایت ما واسه موتورهای جستجوگر استفاده از کلمات کلیدی به کار رفته و در ارتباط در اون صفحه وب در آدرس اون صفحه وبه. واسه اینکه بهتر یا این نکته آشنا شید مثالی که می خوام بزنم رو بخونین.

فرض می کنیم که می خواهیم همون آدرس صفحه ( URL ) معرفی ماشین BMW که مدل اون ۶۳۰i بود بهینه سازی کنین. با نگاهی به محتویات موجود در صفحات سایت خود متوجه کلمات کلیدی و یا همون کلماتی که دوست داریم کاربران بعد از جستجو در موتورهای جستجوگر با این صفحه از سایت ما روبرو شن می شیم. مثلا کلمات کلیدی این صفحه از سایت ما عبارتند از : ماشین ، فروش ، BMW ،۶۳۰i ، سرعت ، قدرت ، سری ۶ و … . پس باید آدرسی مثل آدرسای اینترنتی زیر رو واسه اون صفحه از سایت خود محیا کنیم تا اون صفحه بتونه از نظر موتورهای جستجوگر رتبه خوبی رو دریافت کنه.

1- http://www.ماشین.com/فروش/bmw/سری-۶/model-630i.html

2- http://www.ماشین-فروشی.com/bmw/630i/

3- http://www.نمایشگاه.com/ماشین/bmw-630i/

4- http://www.bmw-630i.com/مشخصات/

5- http://www.carmag.ir/معرفی/ماشین/bmw-630i.html

با خوندن آدرسای پیشنهاد شده بالا حتماً متوجه بعضی دیگه نکات در این مورد شدین :

 1. دامنهایی که نشون دهنده یک محدوده جغرافیایی هستن ( مثل ir ) می تونن در بهینه سازی سایت واسه نسخه های محلی موتورهای جستجوگر مثل گوگل فارسی مفید باشن.
 2. باید در آدرس صفحات سایت خود از کلمات کلیدی به شکل کنترل شده استفاده کنیم و از تکرار بیشتر از حد اونا جلوگیری کنیم چون ممکنه موتورهای جستجوگر سایت ما رو به دلیل بیشتر از حد بزرگنمایی کردن چند کلمه کلیدی در خود جریمه کنن.
 3. حتماً لازم نیس از کل کلمات کلیدی مورد نظر خود در آدرس URL صفحات خود استفاده کنیم.
 4. شاخه هایی که صفحات ما در اونا قرار می گیزند می تونن کمک موثری رو به ما واسه معرفی کلمات کلیدی مربوط به صفحات سایت خود بکنند.
 5. و …

 

کوتاه کردن و بهینه سازی ساختار URL صفحات سایت خود

یکی دیگه از نکاتی که در سئو و بهینه سازی آدرس صفحات سایت خود باید رعایت کنین هر چه راحت تر کردن ساختار صفحات وب و قابل شناسایی کردن اونا واسه کاربرانه. می دونید که بیشتر موتورهای جستجوگر مثل گوگل در پایین هر نتیجه بافت شده واسه یک کلمه کلیدی آدرس اون صفحه وب رو هم نمایش می دن ، پس اگه آدرس URL صفحات شما کوتاه یاشد و بتونه پیش نمایش خوبی رو از محتویات صفحه شما که کاربر مورد نظر دنبال اینه رو نمایش بده شما شانس بیشتری رو دارین که استفاده کنندگان موتورهای جستجورگر سایت و صفحات شما رو در بین نتایج نشون داده شده در موتورهای جستجوگر انتخاب کنن و روی اون کلیک کنن که این عامل باعث افزایش CTR و یا همون درصد تعداد نمایش سایت شما بر کلیکای انجام شده روی اون در موتورهای جستجوگر می شه که خود باعث افزایش رتبه سایت شما و صفحات اون در گوگل ، یاهو و … می شه.

مثلا آدرس شماره ۱ خیلی گویا تر و مورد پسند تره نسبت به آدرس شماره ۲ در زیر ، هر چند که آدرس شماره ۲ بلند تره و در اون کلمات کلیدی بیشتری استفاده شده.

1. http://www.car-sell.com/bmw/630i.html

2. http://www.car-sell.com/shop/bmw/serie-6/630i/speedy-car/car-630i.html

نکته ی دیگری که همیشه پیشرفت دهندگان موتورهای جستجوگر روی اون تاکید داشتن استفاده نکردن از آدرس هاییه که با روش GET ساخته می شن و در اونا از علامت سوال ، علامت مساوی و … استفاده می شه. گرچه که این روزها تقریباً تموم موتورهای جستجوگر خوب قابل به دنبال کردن اینطور آدرسا و ثبت ( index ) کردن محتوای موجود در اونا هستن و دیگه ترسی از گیر افتادن در حلقه های بی آخر ساخته شده به وسیله طراحان متقلب وجود نداره اما بازم پیشنهاد می شه که مثلاً به جای آدرس شماره ۲ از آدرس شماره یک واسه آدرس دهی صفحات سایت خود استفاده کنین تا موتورهای جستجوگر به صفحات موجود در سایت شما رتبه بهتری بدن.

1. http://www.domain.com/car/bmw630i

2. http://www.domain.com/?car=bmw630

اگه سایت شما با سیستم مدیریت محتوای خاصی و یا اسکریپت خاصی که امکان تغییر آدرسای GET به حالت عادی نداره می تونین با استفاده از ساخت یک فایل متنی با نام .htaccess در سرور سایت خود و نوشتن کدهای زیر در اون مشکل مورد نظر رو خیلی آسون واسه همیشه و همه صفحات سایت خود به شکل یکجا حل کنین.

1. RewriteEngine on

2. RewriteRule ^car/(.*)$ /games.php?id=$1 [L]

البته این یک نمونه خیلی راحت س! واسه اینکه شما با طرز کار با این فایل و کدهای استفاده شده در اون آشنا شید و حتماً در آینده نزدیک نوشته های بیشتری رو واسه استفاده از فایل htaccess. می خونید.